Slovakia office:
India office:

N Novinky

Uctiť si tradíciu a zapáliť sviečku na Deň nezávislosti Indie od roku 2016, vždy spolu 15. augusta

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Našou každoročnou tradíciou v Indickej obchodnej komore v Slovenskej republike je stretnutie 15. augusta, deň, ktorý symbolizuje cestu Indie za slobodou.

Rok čo rok sa stretávame na indickom veľvyslanectve v Bratislave na špeciálnej ceremónii Dňa nezávislosti, ktorá má pre nás hlboký význam. Na tomto podujatí máme tú česť spojiť sa s veľvyslancom Indickej republiky (s novou veľvyslankyňou Indie na Slovensku, Apoorvou Srivastavovou) a zapáľte sviečku, čím potvrdíme náš záväzok voči putu medzi našimi národmi. Je to moment jednoty, kde plameň predstavuje jasné vyhliadky partnerstva v obchode, kultúre a politike, ktoré sú pred nami.

Keď zažneme tento plameň, zapálime aj rozhovory, ktoré presahujú hranice. Diskutujeme nielen o úspechoch a výzvach nášho partnerstva, ale aj o spoločných hodnotách, ktoré posilňujú naše väzby. Dnes, keď saopäť stretávame, aby sme zapálili sviečku, spomeňme si na obete tých, ktorí bojovali za nezávislosť Indie, a prijmime zodpovednosť za podporu silnejšej globálnej komunity.

 

 

Deň nezávislosti Indie – 15. august


Každý rok 15. augusta ožíva India živými farbami, vlasteneckým zápalom a silným zmyslom pre jednotu, keď národ oslavuje svoj Deň nezávislosti. Tento historický deň znamená koniec britskej koloniálnej nadvlády a zrodenie suverénneho, demokratického národa. Okrem slávností a veľkých sprievodov má však Deň nezávislosti Indie hlboký význam, ktorý naďalej inšpiruje a rezonuje s miliónmi ľudí v celej krajine.

Cesta k slobode

Boj za nezávislosť Indie bol dlhou a namáhavou cestou, ktorá trvala desaťročia a spájala ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev. Tento deň má osobitný význam, pretože si pripomína obete nespočetných bojovníkov za slobodu, ktorí zasvätili svoje životy tejto veci. Ikony ako Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru, Sardar Patel a mnohí ďalší viedli hnutie s neochvejným odhodlaním a odolnosťou. Ich ideológie nenásilného odporu, občianskej neposlušnosti a jednoty stále slúžia ako hlavné zásady pre národ.

Význam nezávislosti

Nezávislosť pre Indiu znamenala vymaniť sa z okov koloniálnej nadvlády a získať späť svoju suverenitu. Bola to deklarácia schopnosti národa vládnuť si sám, robiť vlastné rozhodnutia a formovať svoj osud. Deň symbolizuje víťazstvo ľudského ducha nad útlakom, silu jednoty a schopnosť prekonať zdanlivo neprekonateľné prekážky.

Jednota v rozmanitosti

Jedným z najpozoruhodnejších aspektov Indie je jej neuveriteľná rozmanitosť – v jazykoch, kultúrach, náboženstvách a tradíciách. Deň nezávislosti slúži ako pripomienka, že napriek týmto rozdielom je krajina jednotná. Trojfarebná vlajka, ktorá v tento deň máva vysoko, predstavuje nielen fyzické hranice národa, ale aj jednotu, ktorá spája jeho rôznorodé obyvateľstvo.

 

 

Obnovený záväzok k demokracii

Deň nezávislosti Indie nie je len o oslave minulosti; je to aj o opätovnom potvrdení oddanosti demokracii, rovnosti a spravodlivosti. Hodnoty, ktoré boli základným kameňom hnutia za slobodu, zostávajú aktuálne aj dnes, keďže India sa naďalej usiluje o inkluzívny rast a sociálny pokrok. Tento deň povzbudzuje občanov, aby sa aktívne zapájali do demokratického procesu a pracovali na lepšej budúcnosti pre všetkých.

Oslavy a úvahy

Každý Deň nezávislosti sa oslavuje s nesmiernym nadšením a hrdosťou. Predseda vlády vztýči národnú vlajku v Červenej pevnosti v Dillí, po ktorej nasleduje prejav, ktorý sa zamýšľa nad úspechmi, výzvami a ambíciami národa. Kultúrne programy, prehliadky a ceremónie vztyčovania vlajok sa konajú v školách, vysokých školách, vládnych úradoch a komunitách po celej krajine. Je to čas na zamyslenie sa nad tým, ako ďaleko India zašla, a pripomenutie si práce, ktorá ju ešte len čaká.

 

 

Na záver

Deň nezávislosti Indie je viac ako len štátny sviatok; je to oslava slobody, jednoty a nezdolného ducha národa. Je to deň, kedy vzdať hold obetiam tých, ktorí bojovali za našu slobodu, a znovu sa zaviazať k ideálom demokracie, rovnosti a pokroku. Keď trikolóra vlaje vo vetre, slúži ako maják nádeje a pripomienka, že cesta k lepšej Indii je kolektívnym úsilím, ku ktorému prispieva každý občan.

Vitajte na stránkach Indickej obchodnej a kultúrnej komory. Budeme radi, ak nás kontaktujete. Ako vám môžeme pomôcť?

Email:

info@indickakomora.sk

Tel:

+421 917 252 978

Tel:

+421 911 808 899