Slovakia office:
India office:

N Novinky

Šťastné Diwali 2019

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Diwali je jedným z najvýznamnejších festivalov v Indii. Oslavuje sa po celej dĺžke a šírke národa s mnohými fanfárami a nadšením. Diwali, známy ako „festival svetiel“, je päťdňovou oslavou, v ktorej sa stretávajú priatelia a rodiny, v ich domoch svietia svetlá „diyas“ alebo hlinené lampy, jedia sladké pochúťky, vymieňajú si darčeky, hrajú hry a pália prskavky. Festival sa slávi v noci „Amavasya“ alebo v noci bez mesiaca a podľa hinduistického kalendára ohlasuje sviatok nového roka. Je predzvesťou nových začiatkov, pretože sa verí, že bohyňa Lakshmi navštívi domy oddaných uprostred temnej noci a žehná im bohatstvom a šťastím. Hovorí sa tomu festival svetiel, pretože symbolizuje víťazstvo svetla nad temnotou, dobrom nad zlom a nádejou nad zúfalstvom.

História Diwali

História Diwali sa dá vystopovať až po starú Indiu. O pôvode tohto festivalu sú rôzne legendy. Niektorí veria, že to je oslava svadby Lakšmí, bohyne bohatstva, s lordom Višnuom. Iní veria, že to boli narodeniny Lakšmí. Najrozšírenejšie presvedčenie je, že Diwali oslavuje návrat Pána Rámy spolu s bohyňou Sitou a Lakshmanom zo svojho 14-ročného vyhnanstva do kráľovstva Ayodhya. Aby ľudia ukázali radosť z návratu svojho kráľa, osvetľoval ľud Ayodhya celé kráľovstvo zemskými diyami, ktoré zrodili sviatok svetiel.

diwali 2017, history of diwali, diwali in India
Source

Diwali v rôznych náboženstvách

Diwali je jedným z indických festivalov, ktoré zjednocujú rôzne náboženstvá, regióny a kultúry. Festival nájde význam v jainizme, sikhizme a budhizme spolu s hinduizmom. Hinduisti oslavujú Diwali ako návrat Pána Rámy do jeho rodného mesta Ayodhya po porážke Ravany, kráľa Rakšasu z Lanky po tom, čo v lesoch slúžil vo vyhnanstve 14 rokov. Jainovia oslavujú festival ako deň, keď Mahavira, ich posledná Tirthankara na zemi, dosiahla Nirvánu alebo osvietenie. Buddhisti oslavujú Diwali ako deň, keď cisár Ashoka konvertoval na budhizmus. Sikhovia oslavujú festival, aby si pripomenuli návrat svojho guru Har Gobind Ji z väzenia cisára Jahangira spolu s mnohými hinduistickými gurumi.

diwali in India, Diwali 2017 dates
Source

Dôležitosť Diwali a oslava 5 dní

5 dní osláv Diwali slúži na rôzne príležitosti podľa hinduistickej mytológie. Prvým dňom Diwali je Dhanteras, ktorý označuje začiatok nového finančného roka pre Hindov. Druhý deň Diwali je Chhoti Diwali, ktorý sa slávi na pamiatku víťazstva Lorda Krišnu nad diablovským kráľom Narakou. Tretí deň je hlavný deň Diwali, ktorý zahŕňa uctievanie bohyne Lakshmi, ktorá sa raduje z jej narodenia od Samudry Manthanovej. Štvrtý deň Diwali sa nazýva Govardhan Puja, ktorý sa oslavuje uctievaním triumfu Lorda Višnu nad démonickým kráľom Bali, ako aj víťazstvo Lorda Krišnu nad Bohom Indrou. Piaty a posledný deň Diwali je známy ako Bhai Dooj, ktorý oslavuje lásku a puto súrodencvo bratov a sestier.

diwali celebrations, diwali in India, Diwali 2017 dates
Zdroj

Diwali rutál: Ako sa oslavuje Diwali v Indii?

Dekorácie domu: Oslavy Diwali začínajú zdobením domu. Ľudia si svoje domy často dôkladne vyčistia, aby boli estetickejšie a príjemnejšie. Ozdoby zahŕňajú svetlá, diyy a kvety. Symbolizujú ľahkosť a úspech, keď rozsvietia celú atmosféru a pozdvihnú svojich duchov. Hlavnou súčasťou tejto oslavy je výroba Rangoli, ktoré sú farebne maľované pri vchodoch a nádvorí domov s cieľom privítať bohyňu Laxmi.

Ohňostroje: Praskanie prskaviek na Diwali bolo navždy jedným z kľúčových rituálov tohto festivalu! Hneď od jednoduchých Phooljhadi po patataky, po čakry nájdete množstvo prskaviek a ohňostrojov, ktoré osvetľujú oblohu. Je však dôležité rešpekotovať životné prostredie, takže nepáľte priveľa!

Laxmi Puja: Toto je jeden z hlavných rituálov Diwali, keď sa bohyni Laxmi ponúkajú modlitby do lepšieho roku plného bohatstva, mieru a prosperity. To sa deje rozsvietením olejovej lampy (diya) pred modlom nasledovanou modlitbami (aarti), ktoré zahŕňajú piesne a spevy zasvätené Lordovi Laxmi. Spolu s tým ľudia očistia modlou gangajalom alebo mliekom a vodou, aplikujú haldi a kumkum a ponúknu bohyni kvetinové sladkosti a kokos, aby dostali jej požehnanie.

Nakupovanie a darčeky: Asi najzaujímavejšou časťou Diwali je Dhanteras, keď ľudia nakupujú darčeky pre svojich príbuzných a priateľov. Darovanie darov pre príbuzných je v Indii obrovská tradícia, najmä v prípade Diwali, keď rodiny si navzájom vymieňajú darčeky a navzájom si želajú rok plný šťastia a úspechu.

Sviatky: Sviatky sú vždy nevyhnutnou súčasťou každého hinduistického festivalu. A Diwali je hlavný zo všetkých. Rodiny často zdieľajú sladkosti ako jalebis, laddus, Gujia, Kaju-kathli, kheer, halwas a barfis. Spolu s tým sa podávajú pikantné občerstvenie, karfiol pakora alebo lievance, taber makhani, samosa, puri a idli.
Najlepšie miesta na stretnutia priateľov a rodín v Indii je počas osláv Diwali.

Najlepšie miesta osláv na zažitie pravého Divwail v Indiil:

Varanasi

Vo Varanasi je Diwali komplikovanou záležitosťou. Večer sa koná špeciálna Ganga Aarti. Rieka je osvetlená tisíce diyov vznášajúcich sa nad jej hladinou. Prostredie je plné spevov  od kňazov, spievajúcich modlitby za bohyňu Gangu a Lakshmi. Ohňostroj sa zriedka zastaví a Ghats odráža krásu neskutočného sveta. Je to pohľad za všetky a jeden z najlepších zážitkov z Diwali v Indii.

diwali in varanasi, dev deepawali, diwali in India, Diwali 2017 dates
Zdroj

Jaipur

Jaipur je samotné kráľovské mesto. Pri príležitosti Diwali mesto vyzerá nádherne krásne a kráľovsky. Ulice, domy a trhy sú rozžiarené šumivými svetlami, vďaka čomu je ružové mesto trblietavým kaleidoskopom farieb. Obloha Jaipuru sleduje oslnivý ohňostroj a trhy slúžia tradičným pochúťkam, po ktorých si ľudia oblizujú prsty.

diwali in jaipur, diwali in India, Diwali 2017 dates
Zdroj

New Delhi

Hlavné mesto Indie, Dillí, nezaostáva pri oslavách Diwali. Trhy a hlavné budovy mesta sú slávnostne vyzdobené a ulice ukazujú nespočetné blikajúce svetlo so šťastnými tvárami všade okolo. Počasie je mierne chladne, vďaka čomu je dokonalým spoločníkom teplého festivalu.

diwali new delhi, diwali in India, Diwali 2017 dates
Zdroj

Kolkata

Diwali nič neprekoná, ako nostalgické ulice v Kalkate. Bohyňa Kali sa uctieva v tom istom čase v Kalkate a ulice sú osvetlené lampami, diyami a sviečkami. Ľudia oslavujú Diwali dni s rodinou a priateľmi, hostia, pijú a majú priateľský čas. Počas tohto sviatočného obdobia je potrebné spoznať všetky dezerty.

diwali kolkata, diwali in India, Diwali 2017 dates
Zdroj

Chennai

V južnej časti Indie sa Diwali oslavuje od začiatku dňa. Ľudia sa prebúdzajú za úsvitu a majú tradičný olejový kúpeľ. Puja sa koná ráno a praskanie prskaviek sa koná po celý deň. Oslavy sa tu zvyčajne končia večer.

chennai diwali, diwali in India, Diwali 2017 dates
Zdroj


Diwali sa neoslavuje iba Indii, ale v rôznych iných častiach sveta. Biely dom každý rok sleduje význam tejto príležitosti, často uvádzanej ako „indické Vianoce“. Austrália a Nový Zéland prijali festival karnevalom vrátane veľtrhov, veľkých vystúpení a kultúrnych prehliadok. Festival sa oslavuje aj v iných kútoch sveta, ako je Malajzia, Fidži, Singapur a Európa.

zdroj: https://www.holidify.com/pages/diwali-in-india-262.html

Vitajte na stránkach Indickej obchodnej a kultúrnej komory. Budeme radi, ak nás kontaktujete. Ako vám môžeme pomôcť?

Email:

info@indickakomora.sk

Tel:

+421 917 252 978

Tel:

+421 911 808 899