Slovakia office:
India office:

N Novinky

6.Medzinárodný budhistický kongres v Indii

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Indická obchodná a kultúrna komora na Slovensku (INDCHAM), bola pozvaná na 6. Medzinárodný budhistický kongres organizovaný Ministerstvom cestovného ruchu Indie v spolupráci so štátmi Maharashtra, Uttar Pradesh a Bihar s návštevami budhistických miest Ajanta, Bodhgaya, Nalanda, Rajgir a Sarnath / Varanasi od 22. do 26. augusta 2018. Alexander Horvath, viceprezident Indickej obchodnej a kultúrnej komory, sa zúčastnil osobne tohto kongresu a reprezentoval Slovensko spolu s 250 delegátmi z 33 krajín sveta. Jozef Banáš, známy slovenský spisovateľ a Katarína Mičová z cestovnej kancelárie BUBO, boli taktiež v delegácii.

Od narodenia Buddhu ubehlo viac ako 2500 rokov, no v porovnaní s inými náboženstvami sa zachovalo omnoho viac dôkazov, ktoré India prezentuje celému svetu. Od jeho rodiska v Lamabani (súčasná oblasť v Nepálu), až po jeho prvé Osvietenie pod Bodhiho stromom v Bodhgaya neďaleko mesta Gaya v štáte Bihar, k jeho učeniu a štúdiu v starovekej univerzite v Nalande, k jeho prvému kázaniu pre svojich nasledovníkov v chráme Sarnath v blízkosti Varanasi, až po koniec života Budhu, ktorý bol zdokumentovaný v meste Kushinagar, kde vstúpil do tzv. mahaparinirvany. Všetky tieto posvätné miesta sú každoročne navštevované miliónmi budhistických mníchov a stúpencov z celého sveta, napriek tomu, že v Indii tradičný budhizmus skončil s tureckými nájazdmi v 11. storočí nášho letopočtu. Dnes nasleduje učenie Budhu v Indii už iba okolo 0,7%, keďže väčšina náboženstva bola časom absorbovaná hinduizmom.

Budhizmus je štvrtým najväčším náboženstvom na svete s 8-10% nasledovníkov svetovej populácie (cca 480 miliónov) po kresťanstve (33%) a islame (24%), hinduizme (15%) s najväčšou základňou v Kambodži, Thajsku, Mjanmarsku, Bhutáne, Číne (vrátane Tibetu), Barmy, Srí Lanky, Japonska a ďalších krajín východnej Ázie. Účelom Medzinárodného kongresu bolo informovať zahraničnú delegáciu o indickej propagácii budhistických miest, ako aj diskutovať o prebiehajúcich problémoch, ktorým budhistická komunita čelí v súčasnosti (v Indii a inde).

Inaugurácia

Po inauguračnom zasadnutí prezidenta Indie, Ram Nath Kovinda, sa delegáti mohli zúčastniť rôznych stretnutí B2B, G2G a investorov vrátane delegátov z cestovného ruchu. Zvláštna pozornosť sa venovala panelovej diskusii "Rola budhistického dedičstva v súčasnej spoločnosti", kde bolo cítiť, že budhizmus má na svete veľký problém.

Delegáti z každej krajiny poukázali na to, ako podporiť kláštory, zachovanie starobylých miest, ako aj finančné záujmy cestovného ruchu a pútnických miest. Delegáti ocenili prezentáciu zo 7 partnerských štátov z Indie a ich budhistických destinácií: Andhra Pradesh, Arunachal Pradesh, Bihar, Gujarat, Madhya Predesh, Maharashtra, Sikkim.

Hľadanie Budhu sa začalo v meste Dillí s návštevou starobylých miest Qutub Minar a Hamayun Tomb. Hoci nie sú priamo spojené s budhizmom, delegáti mohli pochopiť spojenie rôznych náboženstiev v architektúre z islamu, hinduizmu a kresťanstva z 12. storočia a dôležitosť zachovania odkazu pre turistov. Mnohé z týchto miest boli zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Qutub Minar bol dokončený v 12. storočí ako najvyšší minaret v Indii. Táto ozdobná päťpodlažná veža sa zdvíha viac ako 70 metrov a je pokrytá zložitými rezbami z históriie Qutuba éry spolu s nápismi z Koránu. Hrobka Humayun sa nachádza vo veľkej štvorcovej záhrade a je vznešeným mauzóleom postaveným z bieleho mramoru a červeného pieskovca. Bol navrhnutý ako prototyp pre Taj Mahal v Agre a je vynikajúcim príkladom architektúry Mughal. Bol postavený v polovici 16. storočia Haji Begumom ako pamätník vdovy Humayun, hrobka je obklopená záhradami a ďalšími hrobkami, vrátane Humayunovho osobného holiča a hrobky Isa Khana, architekta Taj Mahala.

Aurangabad, štát Maharashtra

Mesto je centrom cestovného ruchu, ktoré je obklopené mnohými historickými pamiatkami vrátane jaskýň Ajanta a jaskýň Ellora, ktoré sú zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ako aj Bibika Maqbara a Panchakki. Jaskyne Ajanta je súbor približne 30 skalnatých pamiatok a budhistických jaskýň, ktoré sa datujú od 2. storočia pred n.l. až po 480 n.l. V jaskyniach sa nachádzajú obrazy a skalné steny opísané ako najlepšie prežívajúce príklady starovekého indického umenia, najmä výrazné obrazy, ktoré prezentujú rôzne gestá, pózy a formy.

Gaya, Štát Bihar

Naša prvá zastávka bola mesto Rajgir - bývalé hlavné mesto štátu Magadha z 5. storočia pred naším letopočtom (dnes štát Bihar), ktoré sa neskôr vyvinulo do silnej Mauryskej ríše. Kráľ Bimbisara podľa zachovaného písomného svedectva navrhol polovicu kráľovstva Siddharthvi Buddhovi za PRAVDU. Počas tejto doby Budha vykonával svoje „Druhé kolo práva“. Neskôr sa delegáti presťahovali do parku Bamboo Veluvana v Mahavihare, ktorý dal kráľ Bimbisara Budhovi, aby tam vykonával svoje učenie a vytvoril kláštor. Nasledujúce ráno sa delegácia presťahovala do najposvätnejšieho miesta všetkých budhistických miest - Bodhgaya v chrámovom komplexe Mahabodhi, ktoré je náboženským miestom, kde Gautama Buddha získal osvietenie (Pali: bodhi) stromom Bodhi, kde sme mali možnosť meditovať.

Varanasi, štát Uttar Pradesh

Varanasi je najstaršie dokumentované žijúce mesto s dátumom 2500 pred n.l., ktoré založil lord Shiva jeden z troch bohov Indie (Brahma, Shiva, Vishnu). Na konci tejto šesťdňovej púte sme navštívili miesto kázania Budhu – Sarnath, kde sme sledovali budhistických mníchov, ako vykonávajú svoje modlitby.

Poďakovanie za túto misiu a pozvanie Slovenska patrí Ministerstvu cestovného ruchu Indie ako aj za organizáciu tejto medzinárodnej konklávy a spolupráci na medzinárodnej úrovni.

Alexander Horváth
Vice President & Chief Operating Officer
Board of Directors, Statutory Director

Fotky z ciest

 searchingforbuddha1

searchingforbuddha3

searchingforbuddha4

searchingforbuddha5

searchingforbuddha6

searchingforbuddha9

searchingforbuddha10

searchingforbuddha12

searchingforbuddha13

searchingforbuddha15

 

Vitajte na stránkach Indickej obchodnej a kultúrnej komory. Budeme radi, ak nás kontaktujete. Ako vám môžeme pomôcť?

Email:

info@indickakomora.sk

Tel:

+421 917 252 978

Tel:

+421 911 808 899