Slovakia office:
India office:

N Novinky

Najväčší štát v Indii ide k voľbám. Čo to znamená pre premiéra Módiho?

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Indický premiér Narendra Modi koncom minulého roku otestoval verejnosť so svojou kontroverznou menovou politikou zrušenia 500 a 1000 Rp. bankoviek. Dnešné voľby dajú občanom príležitosť ohodnotiť Módiho kabinet aj v tejto záležitosti. Februárové a marcové voľby sa konajú v piatich štátoch Indie - Uttar Pradesh, Goa, Uttarakhand, Punjab a Manipur. Začali vo februári, s konečnými výsledkami 11.marca. Prvé hlasy boli v štáte Goa a Pandžáb, kde sa voľby začali už vo februári.

V najľudnatejšej provincii krajiny a jedným s najväčším podielom kresiel v parlamente, štát Uttar Pradesh je politický vodca a má veľký význam pre vládnucu strany Bharatiya Janata Party (BJP). Hlasovanie sa tam začalo 11.februára.

Vzhľadom na to, že prieskumy verejnej mienky sa pohybujú na tému demonetizácia, "Výsledky hospodárenia štátneho hlasovania budú kľúčovým ukazovateľom pre federálne voľby v roku 2019 a budú o tom, ako ľudia vnímajú Modiho v boji proti čiernym peniazom, zhrnuli v nedávnej v správe" Bank of America Merrill Lynch (BofAML).

V novembri Modiho vláda zastavila platnosť 500 (7 EUR) a 1,000 (14 EUR) rupií, ktoré tvoria 86 percent indickej meny, a vydala nové 500 a 2000 rupiové bankovky ako náhradu. Tento šokový oznam, ktorého cieľom bolo zakročiť proti nelegálnym tržbám spôsobil drastický nedostatok hotovosti, hospodársku bolesť a dotklo sa celej ekonomiky od továrenskej produkcie až po dennú spotrebu. (Členovia Indickej komory boli v tom čase v novembri v Indii, keď v noci Modi oznámil neplatnosť bankoviek počnúc druhým dňom, pričom ani bankomaty ani banky neboli najbližšie tri dni dostupné - chaos bol najbližšie 2 mesiace pozn. autora.)
Názor verejnej mienky bol v tom čase zmiešaný; mnohí sa sťažovali na vplyv na občanov s nízkymi príjmami a obchodných dodávateľských reťazcoch, zatiaľ čo iní chválili Modiho za jeho snahu protikorupčných praktík.

Posudzovanie šance strany BJP

Takmer tri mesiace po zavedení demonetizácie, sa Modiho vláda teší širokej podpore, poukázal Ján Zalewski, senior analytik spoločnosti Verisk Maplecroft Južnej Ázie. Napriek zlej exekúcii zmeny a častých prípadov nepriaznivých účinkov spojených s menovou reformou, premiér je stále schopný vstúpiť do volieb na morálne vyvýšenom mieste, pretože opatrenie viedol k boju proti korupcii.

Nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú víťazstvo BJP, najmä v štáte Uttar Pradesh, kde jeho primárni súperi sú regionálne frakcie, vrátane úradujúceho Samajwadi strany (SP) a Bahujan Samaj strana (BSP). V ďalších štyroch štátoch, BJP čelia národnej opozičnej strany, strane Kongresu.

Prieskum vykonaný na začiatku februára firmou Hansa Research pre magazín THE WEEK, predpovedá víťazstvo strany BJP, zatiaľ čo iný prieskum pre INDIA TODAY, firmou Axis-My-India, tiež odhadovala BJP na väčšinu. BofAML však ponúkol viac pesimistický pohľad na BJP v Uttar Pradesh s tým, že závod bol rozdelený tri strany, spolu s SP a BSP.

Strata BJP v dôležitom veľkom štáte by mohla viesť k niekoľkým dlhodobým následkom.

Ak vyhrá SP kandidát a súčasný premiér Uttar Pradesh, Akhilesh Yadav, bude SP zaujímať významnú úlohu v opozícii Modiho kabinete v hlavnom meste New Delhi, s Yadavovm ako "zmysluplnou politickou hrozbou pre BJP ako národného vodcu a potenciálnu alternatívu k Modimu," uviedla agentúra Eurasia v poznámke.

V prípade, že vyhrá robotnícka strana BSP, znamenalo by to pre indický kastový systém veľký problém, čo by mohlo mať za následok, že sa BSP osamostatní od BJP aj v celoštátnej politike, vysvetľuje agentúra Eurázia.

Aby Modi zvýšil svoje šance, vládny kabinet predstavil vo februári ročný rozpočet, ktorý strategicky predchádzal hlasovaniu vo voľbách. Za fiškálny rok 2017-2018, minister financií Arun Jaitley oznámil rad populistických opatrení, vrátane zvýšenia investícií na rozvoja vidieka a infraštruktúry.

Je Uttarpradéš naozaj zásadný?

Pre prevažnú časť právnych predpisov, ktoré majú byť podpísané do zákonov, je potrebný súhlas od oboch komôr parlamentu. BJP a jej koaliční partneri tvoria 339 z 545 kresiel v dolnej komore, ktorá sa nazýva Lok Sabha, ale držia iba 73 z 250 kresiel v hornej komore, alebo Rajya Sabha.

To znamená, že horná komora je najväčšou prekážkou pre reformný program premiéra Modiho, zvlášť pre jeho plány prerobiť indický zákonník práce, vysvetlili analytici z agentúry Eurázia. A táto situácia sa pravdepodobne nezmení, aj keď Modiho strana vyhrá v Uttar Pradesh, dodali.

"Aj v prípade, že sa strane BJP podarí zvýšiť svoju oporu v štátnom parlamente Uttar Pradesh zo súčasných 40 miest na 250, čo sa ešte žiadnej strana nepodarilo za posledných 25 rokov, bude znamenať prídavok iba 5 kresiel do hornej komory v roku 2018, 5 v roku 2020, a 6 v roku 2022, výrazne menej ako strana potrebuje (53), aby mohla tvoriť väčšinu aj v hornej komore".

zdroj: http://www.cnbc.com

Vitajte na stránkach Indickej obchodnej a kultúrnej komory. Budeme radi, ak nás kontaktujete. Ako vám môžeme pomôcť?

Email:

info@indickakomora.sk

Tel:

+421 917 252 978

Tel:

+421 911 808 899