Slovakia office:
India office:

B B2B Slovensko

Investičné správy 07/2018

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
   
 
 
EKONOMICKÉ SPRÁVY

VÝBER DANÍ A ODVODOV RASTIE
Výber daní a odvodov by mal byť v nasledujúcich rokoch o 252 až 400 miliónov eur vyšší, ako predpokladal štát ešte vo februári. Na zvýšenie odhadu príjmov má vplyv najmä rastúca ekonomika, pozitívny vývoj na trhu práce, ale aj aktualizácia legislatívy. V tomto a budúcom roku sa majú daňové a odvodové príjmy zvýšiť zhodne o 252 miliónov eur. V roku 2020 by mal byť ich výber vyšší už o 300 miliónov eur a v roku 2021 o 400 miliónov eur.

ZJEDNODUŠENIE ZAMESTNÁVANIA CUDZINCOV
Slovensko po poklese nezamestnanosti na historické minimá pod hranicu šiestich percent zjednoduší zamestnávanie cudzincov. Krajina zároveň zavedie limit na podiel zamestnancov zo zahraničia mimo EÚ vo firmách. Po novom podniky jednoduchšie zamestnajú cudzincov z takzvaných tretích krajín v regiónoch s nezamestnanosťou nižšou ako päť percent za predpokladu, že ide o nedostatkovú profesiu. Zoznam týchto profesií vytvoria úrady, patriť medzi ne budú zrejme napríklad robotnícke pozície v priemysle.

SLOVENSKO JE NAJROVNOSTÁRSKEJŠIA KRAJINA V RÁMCI OECD
60 % najnižšie príjmových domácností v SR vlastní 26 % čistého bohatstva a 10 % najbohatších domácností 34 % bohatstva. Na ďalších miestach sa nachádza Japonsko s pomerom 18 % ku 41 % a Poľsko s pomerom 18 % ku 42 %. Na druhom konci rebríčka rozdelenia bohatstva sa nachádzajú USA, Holandsko a Dánsko.

SPRAVODLIVOSŤ DISTRIBÚCIE PRÍJMOV
Holandsko, Fínsko a Nórsko majú v rámci 31 európskych krajín najspravodlivejšiu distribúciu príjmov. Po nich nasledujú Francúzsko, Island, Belgicko a Nemecko. V prvej desiatke je aj Česká republika. Najmenej spravodlivá distribúcia príjmov je v rámci Európy v Rumunsku, Taliansku a Litve. Slovensko je v rebríčku spravodlivosti distribúcie príjmov na trinástom mieste za Cyprom a Švédskom a pred Rakúskom.

DIGITÁLNE VRÁTENIE DPH
Slovensko a jeho hlavné mesto Bratislava budú ako prvé miestom vývoja a realizácie pilotnej digitálnej platformy "Refundit". Umožní návštevníkom Slovenska jednoduchým spôsobom uplatniť si vrátenie DPH pri ich nákupoch a vyvezení tovaru z krajiny. Slovensko by sa tak malo stať atraktívnejšie pre turistov.

Podniky a financie
PODNIKY A FINANCIE

ROZŠIROVANIE ZÁVODU MUELHBAUER TECHNOLOGIES V SPIŠSKEJ NOVEJ VSI
Muehlbauer Technologies zvažuje otvorenie nového výrobného závodu v Spišskej Novej Vsi. Technologická firma sa zaoberá kompletným prenosom technológií a know-how na výrobu elektronických dokladov s približne 3 000 zamestnancami a technologickými centrami. V priemyselnej zóne Podskala by mal vzniknúť závod pre približne 150 zamestnancov.

KEŽMAROK SA ROZRASTIE O NOVÚ INVESTÍCIU
Na sever Slovenska prichádza švajčiarska spoločnosť  Mubea. Patrí k lídrom vo výrobe vysoko výkonných pružín. Investor postaví nový závod v priemyselnom parku v Kežmarku. Investícia má dosiahnuť  51 miliónov eur. Kežmarok spolu so susednými okresmi Sabinov a Levoča patria k najmenej rozvinutým okresom.

KOMPLETNÝ PRESUN VÝROBY NA SLOVENSKO
Britská automobilka Jaguar Land Rover Automotive by mala kompletne presunúť výrobu športovo-úžitkového modelu Discovery na Slovensko zo závodu v blízkosti Birminghamu. Ten bude modernizovaný a vyrábať by sa v ňom mali elektromobily novej generácie. Výroba modelu Discovery sa presunie od začiatku roka 2019.

MOBIS SLOVAKIA JE ŠTVRTÝM NAJVÄČŠÍM PODNIKOM V AUTOMOTIVE V SR
Mobis Slovakia - firma s dvetisíc zamestnancami a ročnými tržbami atakujúcimi pol druha miliardy eur je po trojici automobiliek štvrtým najväčším podnikom v automobilovom priemysle na Slovensku. Je kľúčovým dodávateľom žilinskej automobilky Kia, v ktorej priamom susedstve leží. Obidve firmy sú previazané aj majetkovo, keď spoločne patria do skupiny Hyundai Motor. Aj globálne sa Mobis radí medzi najväčších automotive dodávateľov, podľa tržieb za predminulý rok obsadil celosvetovo siedme miesto.

MINEBEAMITSUMI OTVORILA SVOJ NAJVÄČŠÍ ZÁVOD V EURÓPE PRI KOŠICIACH
Japonská spoločnosť Minebea Mitsumi 15. júna 2018 slávnostne otvorila svoj najväčší závod v Európe v priemyselnom parku pri Košiciach. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) bola pri tejto investícií od jej počiatku a je to náš ďalší úspešne realizovaný projekt. Náklady na túto investíciu sa odhadujú na 24 miliónov eur. Do roku 2022 MinebeaMitsumi investuje do tohto nového závodu 100 miliónov eur. Po postupnom úspešnom nábehu výroby firma uvažuje o rozšírení výroby s tým, že by tu mohlo pracovať okolo 2 000 ľudí.

NOVÝ LOGISTICKO - VÝSKUMNÝ PARK PRE DODÁVATEĽOV V AUTOMOTIVE
V Bratislave má vzniknúť nový logisticko - výskumný park pre dodávateľov v automobilovom priemysle Centrop. Je to plánovaná investícia za 400 miliónov EUR. Vytvoria sa tým podmienky pre aplikovaný výskum a vývoj v oblasti automobilového priemyslu a vznikne tam potenciál aj pre umiestnenie firiem z vyššou pridanou hodnotou. 

Levická firma Constellium Extrusions po stabilizovaní svojej finančnej situácie plánuje masívnu expanziu po získaní do svojho portfólia unikátnej technológie na výrobu patentom chráneného typu hliníka. Produkty z Constellium Extrusions Levice putujú do automobiliek ako BMW, Volkswagen, Jaguar Land Rover, PSA Groupe, ale aj k výrobcom nákladných prívesov.

JAGUAR LAND ROVER OTVORIL V NITRE TRÉNINGOVÚ AKADÉMIU
V tejto akadémií bude JLR školiť svojich zamestnancov. Investíciou za 7,5 milióna eur sa chce do budúcna vyhnúť problémom nájsť kvalifikovanú pracovnú silu. Vzdelávacia akadémia s rozlohou tritisíc štvorcových metrov pripraví závod na spustenie výroby.

SARIO správy
SARIO SPRÁVY

MINEBEAMITSUMI AUTOMATION WORKSHOP
Agentúra SARIO zorganizovala dňa 29. mája 2018 svoje druhé inovačné podujatie pre japonského giganta MinebeaMitsumi so zameraním na automatizáciu výrobných procesov. Podujatie nadväzovalo na MinebeaMitsumi R&D workshop z marca tohoto roka. Počas podujatia dostalo 11 slovenských spoločností možnosť odprezentovať svoje riešenia v danej oblasti pred zástupcami košickej fabriky MinebeaMitsumi, ako aj ich nemeckými kolegami z PMDM (Precision Motors Deutsche Minebea GmbH - R&D divízia skupiny). Čítajte ďalej

SARIO NA FÓRE NÁKUPCOV V AUTOMOBILOVOM PRIEMYSLE
Dňa 28. 5. 2018 sa zástupcovia agentúry  SARIO aktívne zúčastnili  na podujatí „Fórum nákupcov v automobilovom priemysle“ organizovanom  Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou a Business France. Hlavným cieľom podujatia bola podpora vzájomných francúzsko-slovenských obchodných vzťahov v oblasti automobilového priemyslu. Fóra sa zúčastnili zástupcovia viacerých francúzskych spoločností automobilového priemyslu. Čítajte ďalej

SARIO - PARTNER V REGIÓNOCH, SENICA
20. júna 2018 sa v Senici pod záštitou partnerskej organizácie ISA (Združenie pre rozvoj investícií) uskutočnil odborný seminár pre podnikateľov, ktorého sa SARIO aktívne zúčastnilo. Na seminári mali miestni podnikatelia možnosť dozvedieť sa čo priniesla novelizácia pracovnoprávnych predpisov, aké sú aktuálne trendy v odmeňovaní zamestnancov a aké sú aktuálne možnosti financovania projektov v oblasti R&D, inovácií a technológií z verejných prostriedkov. Zástupkyňa SARIO miestnym podnikateľom prezentovala bezplatné služby SARIO, ktoré môžu využiť pre rozvoj svojich firiem. Čítajte ďalej

FOCUS ON THE SLOVAK REPUBLIC -THE VOICE OF AUTOMOTIVE BUSINESS
Dňa 12. júna 2018 sa zástupcovia agentúry  SARIO aktívne zúčastnili  podujatia Opportunities in Central & Eastern Europe – Focus on the Slovak Republic organizovanom The Voice of Automotive Business v spolupráci s Britskou obchodnou komorou na Slovensku. Hlavným cieľom podujatia bolo priblíženie regiónu strednej Európy potenciálnym britským investorom v oblasti automobilového priemyslu. Fóra sa zúčastnili zástupcovia viacerých britských a slovenských spoločností. Čítajte ďalej

SLOVENSKO NA VEĽTRHU EUROSATORY 2018 V PARÍŽI
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci národného projektu Podpora internacionalizácie MSP v termíne 11. – 15. júna 2018 pripravila pre sedem slovenských malých a stredných firiem platformu pre ich možnú prezentáciu v rámci spoločnej expozície vo vizuále značky Slovensko GOOD IDEA SLOVAKIA na jednom z najvýznamnejších medzinárodných veľtrhov vojenskej pozemnej a leteckej techniky a bezpečnosti Eurosatory Paríž 2018 (http://www.eurosatory.com). Čítajte ďalej

ŠVAJČIARSKA MUBEA V KEŽMARKU
Švajčiarska spoločnosti Mubea Engineering AG plánuje v  priemyselnom parku v Kežmarku postaviť nový závod na výrobu automobilových a náhradných dielov, inžinierske centrum a centrum na náhradné diely.
Mubea Engineering AG je ďalším úspešným projektom agentúry SARIO a investíciu spoločnosti v Kežmarku považuje za významný úspech v snahe o lákanie investící s vyššou pridanou hodnotou. Čítajte ďalej

NAJMODERNEJŠÍ ZÁVOD V EURÓPE MINEBEA MITSUMI OTVORILA PRI KOŠICIACH
Japonská spoločnosť Minebea Mitsumi 15. júna 2018 slávnostne otvorila svoj najväčší závod v Európe v priemyselnom parku pri Košiciach. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) bola pri tejto investícií od jej počiatku a je to náš ďalší úspešne realizovaný projekt. Náklady na túto investíciu sa odhadujú na 24 miliónov eur, Do roku 2022 MinebeaMitsumi investuje do tohto nového závodu 100 miliónov eur. Po postupnom úspešnom nábehu výroby firma uvažuje o rozšírení výroby s tým, že by tu mohlo pracovať okolo 2 000 ľudí. Čítajte ďalej

PODNIKATEĽSKÁ MISIA DO NÓRSKA
Pri príležitosti prezidentskej návštevy Andreja Kisku do Nórskeho kráľovstva sa agentúra SARIO spolu s Veľvyslanectvom SR v Osle a Kanceláriou prezidenta SR podieľala na organizácii podnikateľskej misie, ktorá sa konala počas dní 4. - 6. júna 2018. Cieľom bolo prezentovanie výhod podnikateľského a investičného prostredia Slovenska, ako aj nadviazanie a posilnenie spolupráce medzi slovenskými a nórskymi podnikateľmi. Čítajte ďalej

MOŽNOSTI OBCHODOVANIA V EKVÁDORE
V stredu 6. júna sa v sídle Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu SARIO, konalo podujatie Možnosti obchodovania v Ekvádore za účasti predstaviteľov ekvádorskej strany. Ekvádorská Veľvyslankyňa, María del Carmen González Cabal v Budapešti, prezentovala pre slovenských podnikateľov ako aj účastníkov rôznych organizácii možnosti investovania a obchodovania v Ekvádore s cieľom zlepšiť bilaterálne vzťahy oboch krajín.
Ekvádorská vláda podporuje súkromné výrobné investície najmä v oblastiach cestovného ruchu, potravín, informačných technológií a telekomunikácií a zaručuje nediskriminačné zaobchádzanie so zahraničnými investormi. Čítajte ďalej

SLOVENSKO-SRBSKÉ PODNIKATEĽSKÉ FÓRUM
Inovácie poskytujú nový priestor pre spoluprácu medzi Slovenskom a Srbskom. Možnosti nových podnikateľských aktivít a téma inovácií dominovali dvojdňovému rokovaniu Zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu medzi Slovenskom a Srbskom v Bratislave. Súčasťou zasadnutia komisie bolo aj Slovensko-srbské podnikateľské fórum, ktoré zorganizovali SARIO a Hospodárska komora Srbska. Okrem bilaterálnych rokovaní, ktorých sa zúčastnilo 10 srbských a 25 slovenských spoločností, boli na fóre odprezentované aj možnosti podnikania a podpory investovania vo Vojvodine. Táto oblasť, v ktorej žije v Srbsku početná slovenská menšina, má záujem prilákať čo najviac slovenských investorov, čo by by mohlo podporiť ďalší rozvoj tejto oblasti a zabrániť odlevu pracovnej sily do zahraničia, vrátane Slovenska. Čítajte ďalej

SARIO NA VEĽTRHU ELO SYS A MSV V NITRE
Prezentácia slovenských inovatívnych a vývojárskych spoločností na medzinárodných veľtrhoch ELO SYS a Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre pod značkou GOOD IDEA SLOVAKIA. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) s podporou Ministerstva hospodárstva SR umožnili slovenským firmám predstaviť zaujímavé riešenia na nitrianskom výstavisku, kde sa v dňoch 22. – 25. mája 2018 súbežne konal 25. ročník Medzinárodného strojárskeho veľtrhu a 24. ročník veľtrhu ELO SYS. Čítajte ďalej

ČESKO–SLOVENSKÉ EKONOMICKÉ A PODNIKATEĽSKÉ FÓRUM
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci Národného projektu Podpora internacionalizácie MSP v termíne 4. júna 2018 zorganizovala v spolupráci so Zastupiteľským úradom ČR v Bratislave, Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou v Žiline a Hospodárskou komorou ČR Podnikateľské fórum. Čítajte ďalej

We are sad to announce that SARIO Newsletter will no longer be published in its English version. We are sorry for any inconvenience.

Pripravované podujatia
PRIPRAVOVANÉ PODUJATIA

16. – 20. JÚL 2018
Farnborough International Airshow 2018

31. JÚL 2018
Inovácie a zlepšovanie vnútropodnikových procesov v MSP ako predpoklad úspešnosti v medzinárodnom meradle

11. – 15. SEPTEMBER 2018
Automechanika Franktfurt 2018

18. – 22. SEPTEMBER 2018
FOR ARCH 2018

24. – 27. SEPTEMBER 2018
Podnikateľská misia do Fínska

1. – 5. OKTÓBER 2018
Medzinárodný strojársky veľtrh Brno 2018

11. – 14. OKTÓBER 2018
Vystavujte na Kube so SARIO

29. OKTÓBER – 3. NOVEMBER
AUTOSALÓN – AUTOSHOW NITRA 2018

5. – 10. NOVEMBER 2018
China International Import Expo 2018

13. – 16. NOVEMBER 2018
ELECTRONICA 2018

13. NOVEMBER 2018
Slovenská kooperačná burza Bratislava 2018

26. – 29. NOVEMBER 2018
THE BIG 5 2018, Dubai UAE

31. DECEMBER 2023
Rozvoj dodávateľských reťazcov

 ―

Pre viac aktuálnych informácií sledujte aj náš Facebook, Twitter, LinkedIn a YouTube!

Vitajte na stránkach Indickej obchodnej a kultúrnej komory. Budeme radi, ak nás kontaktujete. Ako vám môžeme pomôcť?

Email:

info@indickakomora.sk

Tel:

+421 917 252 978

Tel:

+421 911 808 899